• Sık Sorulan Sorular •

'Om sesinin anlamı'

Sanskrit dilinde Evrenin Sesi’ni sembolize eden Om, A+U+M seslerinden oluşur. Anlam sahibi bir konuşma kelimesi değil, sembolik bir titreşimdir. İnsan ses tellerinin çıkarttığı en derin ve en yüksek seslerden oluşan Om, evrenin üç kuvvetini (yaratılış-süregeliş-yok oluş) sembolize eder. Yogik düşünceye göre Hakikat bu üç kuvvetin ötesinde ve daimidir. Om sesi Yoga derslerinin başında ve sonunda üç kez tekrarlanır. Zamanla Om dendiği an vücudunuz ve zihniniz Yoga pratiği dışında tüm düşünce ve gerginlikleri bırakmayı öğrenir ve dersin sonuna kadar tamamen kendinize ait bir alan ve zamanı size sunar.

'Yoga’nın diğer egzersizlerden farkı'

Yoga vücudun tümünü ve hatta zihni ve farkındalıkla birlikte tüm varlığı hedef alır. Yoga pozları kasları esnetmek ve güçlendirmenin çok ötesinde yararlara sahiptir. Pozlar, sindirim ve boşaltım sistemini geliştirir, sinir ve hormonal sistemleri dengelemeye yardımcı olur. Nefes egzersizleri merkez kuvvetini geliştirir, omurga hizasını düzeltmeye yardımcı olur ve zihni berraklaştırır. Tüm bunların toplamı uyku kalitesinden insan ilişkilerine, iş hayatında başarıdan zorluklarla baş etme kabiliyetine uzanan geniş yan etkilere sahiptir. Ayrıca Yoga bir yarışma değildir ve karşılaştırmayı desteklemez. Her yaşta, her koşulda, hiçbir alet gerektirmeden yapılabilir.

''Yoga sakinleştirici etkisi'

Yoga’nın en önemli amacı rahatlatmak, bedeni ve aklı güçlendirmektir. Yoga uygulamalarında kullanılan diyafram nefesi ile düşünsel, duygusal ve fiziksel stresin azaldığı bilinir. Yoga duruşlarında yavaş ve çaba gerektirmeyen nefes, vücut hücrelerine huzur getirir, yüz kaslarını rahatlatır ve göz, kulak, burun, dil ve deri gibi algılama organlarındaki gerilimi uzaklaştırır. Böylece tüm düşünceler durgunlaşır. Zihniniz stresten kurtulur, esenlik, huzur ve sükûnetle dolar.

'İzmir'de hangi yoga merkezi'
Hangi merkez sorusunu soruyorsanız öncelikle İzmir için ve sonra tüm ülkemiz için geçerli
'Derste giyilmesi tavsiye edilenler'

Derslerde kol ve bacaklarınızı rahatlıkla hareket ettirebileceğiniz hafif ve rahat kıyafetler giymelisiniz. Deneyiminizi arttırmak için sentetik yerine doğal malzemeleri tavsiye ederiz. Yoga Salonunda ayakkabılar dışarıda bırakılır ve dersler çıplak ayakla yapılır. Zemin ve matlarımız düzenli olarak buhar makinesiyle temizlenir.

'Hiç yoga yapmadım, ne yapmalıyım'
Hiç sorun değil! Öncelikle bir yetkili ile konuşup yogadan ne faydası almayı amaçladığınızı söyleyin. Bir çok farklı yoga çeşidi bulunmaktadır. Uzaman hocalarımızın yönlendirmeleri ile size en uygun tarza karar verin . Eğer yogayı hayatınıza sokmak ve yaşam biçimi haline getirmek istiyorsanız. Yoga başlangıç kurslarımızdan birine katılabilirsiniz 
'Esnek değilim veya fazla kilolarım var. Yoga yapabilir miyim'

Evet, Yoga tam da sizin için! Yoga yapmak için esnek olmayı beklemek, duş almak için temiz olmayı beklemek kadar ters bir düşüncedir. Yoga yapan kişi ister esnek olsun, ister olmasın, deneyimi aynıdır, sadece daha farklı noktalarda aynı esnemeyi hissederler. Yoga’nın kas esnetmekten çok daha ötede yararları vardır ve düzenli uygulayan herkes bu yararlara ulaşabilir.

'Yoga ve kilo'

Yoga, esnetmeler, güçlendirmeler, gevşemeler ve nefes egzersizleri ile vücudun sistemlerinin sağlığını ve verimliliğini arttırır. Yoga bedeninizle iletişim kurmanızı sağlar ve böylece bilinçli beslenme ve bedenin ihtiyaç duyduğu kadar yeme alışkanlığı edinmesini sağlar. Sağlıklı bir vücut kilo vermesi gerekirse vermeye, alması gerekirse almaya başlar.

''Yoga'nın başlıca faydaları'

Yoga her türlü derdimizde, sıkıntımızda, hastalığımızda ve sağlığımızda bize yardımcı olan bir öğreti, çalıştıkça bize mutluluk, sevinç, huzur veren, yaşadığımız bütün sıkıntıları diğer insanlara göre daha rahat atlatmamızı sağlayan, tamamen olumlu hayata hazırlayan en güzel çalışmadır. Esenlik ve ideal sağlık kazandırır, bedeni ve zihni güçlendirir

''Yoganın tedavi edici özelliği'

Yoganın bilinen çok fazla yararı vardır. Araştırmalara göre bazı rahatsızlıklarda yoga rahatlatıcı ve iyileşme sürecinde destekleyicidir. Bunun yanı sıra gözlemlenen yararlarının bazılarının aşağıdaki gibi olduğu söylenmektedir:

Enerjinin, gücün, dayanma sınırının ve tahammülün artması. 

Vücuttaki kıvraklığın ve esnekliğin artması.

Hafızayı, zihinsel güçleri, kendine güveni, kararlılığı yükselten esneklik, uyanıklık ve uyum sağlama yeteneğinin artması.

Nefes almanın, metabolizmanın, dolaşımın, sindirimin ve iç salgı bezlerinin faaliyetlerinin artması.

Ağrıları, sızıları ve çeşitli hastalıkları da içeren fiziksel bazı engelleri kaldırmaya yardımcı olacak kasların, iç organların, bağların ve tendonların uyarılması.